- DTM13-12PD
DTM13-12PD
TE Connectivity / Deutsch Automotive
HDR, 12P, GRY, RA, SN/NI/CU, D
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Tray Packaging
Description
HDR, 12P, GRY, RA, SN/NI/CU, D
Search Keywords: DTM1312PD
SPECS
Product AttributeAttribute Value Select Attribute
Supplier:TE Connectivity / Deutsch Automotive
Part No:DTM13-12PD
Unit of Measure:Per Each
RoHS:Yes
HTS:8536694040
COO:US
ECCN:EAR99
Supplier Standard Pack:
25 -
Contact Size:Size 20
Mating Alignment:With
Mating Retention:With
Header Type:Fully Shrouded
Panel Mount Feature:With
Number of Positions:12
Mating Alignment Type:Keyed
PCB Connector Assembly Type:PCB Mount Header
Mating Pin Diameter:.04 in, 1.02 mm
Mating Retention Type:Locking Interface
Connector Shape:Rectangular
Contact Mating Area Plating Material:Tin
Connector Length:1.505 in, 38.23 mm
PCB Mount Retention Type:Mounting Screw
Contact Type:Pin
Operating Temperature Range:-55 – 125 °C, -67 – 257 °F
Sealable:Yes
Connector Mounting Type:Board Mount
PCB Mount Orientation:Right Angle
Nominal Voltage Architecture:12 V, 24 V
Termination Method to Printed Circuit Board:Through Hole - Solder
Operating Temperature (Max):125 °C, 257 °F
Circuit Application:Signal
Connector System:Wire-to-Board
Number of Signal Positions:12
Shielded:No
PCB Thickness (Recommended):.031 – .093 in, .78 – 2.36 mm
Operating Voltage:250 VAC, 250 VDC
PCB Mount Alignment:Without
Number of Sections:1
Degree of Protection:Not Tested
Connector & Contact Terminates To:Wire & Cable
Interface Number:DTM04-12P
Mounting Holes:With
Centerline (Pitch):.165 in, 4.19 mm
UL Flammability Rating:UL 94V-0
Contact Current Rating (Max):7.5 A
Primary Product Color:Gray
PCB Mount Retention:With
Packaging Quantity:125
UL Rating:Recognized
Packaging Type:Box
Voltage Rating (Max):250 VAC, 250 VDC