- DTHD06-1-12S-E003
DTHD06-1-12S-E003
TE Connectivity / Deutsch Automotive
PLG, 1P, BLK, N, SIZE 12, CAP
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Pack Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description
PLG, 1P, BLK, N, SIZE 12, CAP
Search Keywords: DTHD06112SE003
SPECS
Product AttributeAttribute Value Select Attribute
Supplier:TE Connectivity / Deutsch Automotive
Part No:DTHD06-1-12S-E003
Unit of Measure:Per Each
RoHS:Yes
HTS:8538906000
COO:MX
ECCN:EAR99
Supplier Standard Pack:
1 -
Packaging Method:Box
Serviceable:Yes
Primary Product Color:Black
Terminal Position Assurance:No
Primary Locking Feature:Integrated in Housing
Connector & Housing Type:Housing for female terminals
Packaging Quantity:1500
Number of Positions:1
Sealable:Yes
Connector System:Wire-to-Wire
Connector Mounting Type:Cable Mount (Free-Hanging)
Cable Exit Angle:180°
Connector Position Assurance Capable:No
Circuit Application:Power
Number of Rows:0
Mating Alignment Type:Polarized
UL Flammability Rating:Not Tested
Contact Current Rating (Max):25 A
Degree of Protection:Not Tested
Operating Voltage:250 VAC, 250 VDC
Operating Temperature (Max):125 °C, 257 °F
Product Width:.57 in, 14.48 mm
Product Length:1.548 in, 39.32 mm
Nominal Voltage Architecture:12 V, 24 V, 48 V
Mating Pin Diameter:.094 in, 2.39 mm
Operating Temperature Range:-55 – 125 °C, -67 – 257 °F
Connector & Contact Terminates To:Wire & Cable
Housing Material:PEI (Polyetherimide)
Connector Height:.771 in, 19.58 mm