- DT04-12PC-BE02
DT04-12PC-BE02
TE Connectivity / Deutsch Automotive
REC, 12P, GRN, N, ENH KEY, CAP, C
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Pack Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description
Search Keywords: DT0412PCBE02
SPECS
Product AttributeAttribute Value Select Attribute
Supplier:TE Connectivity / Deutsch Automotive
Part No:DT04-12PC-BE02
Unit of Measure:Per Each
RoHS:Yes
HTS:8538906000
COO:US
ECCN:EAR99
Supplier Standard Pack:
1 -
Hybrid Connector:No
Strain Relief:Add By Accessory
Degree of Protection:IP68 , IP6K9K
Mounting Feature:With
Number of Rows:2
Connector Code:C
Row-to-Row Spacing:.175 in, 4.45 mm
Cable Exit Angle:180 °
Primary Product Color:Green
Primary Locking Feature:Integrated in Housing
Polarized:Yes
Connector Position Assurance Capable:No
UL Flammability Rating:12mm Flame Test per Standard UL-94
Body Material:PA GF
Sealable:Yes
Packaging Method:Box
Serviceable:Yes
Terminal Position Assurance:Yes
Mating Pin Diameter:.0625 in, 1.59 mm
Height:.876 in, 22.25 mm
Number of Positions:12
Nominal Voltage Architecture:12 V, 24 V, 48 V
Width:1.597 in, 40.56 mm
Operating Temperature Range:-55 – 125 °C, -67 – 257 °F
Connector Mounting Type:Cable Mount (Free-Hanging) , Fixing Screw
Connector System:Wire-to-Wire
Connector & Housing Type:Housing for Male Terminals
Operating Temperature (Max):125 °C, 257 °F
Operating Voltage:250 VAC
Length:2.043 in, 51.89 mm
Blank Cavity Position:0
Agency/Standard:SAE J2030
Centerline (Pitch):.359 in, 9.12 mm
Contact Current Rating (Max):13 A