- DRC14-24PAE
DRC14-24PAE
TE Connectivity / Deutsch Automotive
REC, 24P, BLK, E, A
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Pack Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description
REC, 24P, BLK, E, A
Search Keywords: DRC1424PAE
SPECS
Product AttributeAttribute Value Select Attribute
Supplier:TE Connectivity / Deutsch Automotive
Part No:DRC14-24PAE
Unit of Measure:Per Each
RoHS:Yes
HTS:8538908180
COO:MX
ECCN:EAR99
Supplier Standard Pack:
1 -
Strain Relief:Add By Accessory
Sealable:Yes
Connector Position Assurance Capable:No
Serviceable:Yes
Connector & Housing Type:Housing for Male Terminals
Connector System:Wire-to-Wire
Primary Locking Feature:Contact Retainer
Number of Rows:4
Agency/Standard:SAE J2030
Number of Positions:24
Contact Current Rating (Max):13 A
Terminal Position Assurance:No
Packaging Method:Box
UL Flammability Rating:20mm Flame Test per Standard UL-94
Connector Mounting Type:Cable Mount (Free-Hanging)
Blank Cavity Position:0
Primary Product Color:Black
Cable Exit Angle:180°
Packaging Quantity:125
Centerline (Pitch):.216 in, 5.49 mm
Mating Pin Diameter:.063 in, 1.59 mm
Row-to-Row Spacing:.216 in, 5.49 mm
Operating Temperature (Max):125 °C, 257 °F
Nominal Voltage Architecture:12 V, 24 V, 48 V
Product Width:2.154 in, 54.71 mm
Operating Temperature Range:-55 – 125 °C, -67 – 257 °F
Operating Voltage:250 VAC, 250 VDC
Degree of Protection:IP68 , IP6K9K
Product Length:1.742 in, 44.25 mm
Circuit Application:Power & Signal
Connector & Contact Terminates To:Wire & Cable
Mating Alignment Type:Keyed
Mating Alignment:With
Connector Shape:Rectangular
Connector Height:1.202 in, 30.53 mm