M83536/10-026M
TE Connectivity / CII Brand
Electromechanical Relay DPDT 10A 28VDC 320Ohm Flange Mount
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Description
Product Highlights:
- FCA 10-25 Amp Relay Series
- DC Actuating System
- Coil Voltage = 28 VDC
- Contact Arrangement = 2 Form C, DPDT, 2 C/O
- Current Rating = 10 Amps.
Search Keywords: M8353610026M
SPECS
Product AttributeAttribute Value Select Attribute
Supplier:TE Connectivity / CII Brand
Part No:M83536/10-026M
Alias/AKA:FCA-210-1026M, 2-1617749-4
Unit of Measure:Per Each
RoHS:Yes
COO:IN
Supplier Standard Pack:
1 -
Type:Military Relay
Relay Construction:Non-Latching
Contact Arrangement:DPDT
AC Coil Voltage:N/A
DC Coil Voltage:28 V
Maximum Current Rating:10 A
Coil Current:87.5 mA
Coil Resistance:320 Ohm