M39016/9-014P
TE Connectivity / CII Brand
JMAW-6XM = M39016/9-014M
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Certificate of Compliance Guarantee
Description
JMAW-6XM = M39016/9-014M
Search Keywords: M390169014P
Supplier:TE Connectivity / CII Brand
Part No:M39016/9-014P
Alias/AKA:1-1617125-4, JMAW-6XP
Unit of Measure:Per Each
RoHS:Yes
HTS:8536410050
Supplier Standard Pack:
10 -
Type:Military Relay
Relay Construction:Non-Latching
Contact Arrangement:DPDT
AC Coil Voltage:N/A
DC Coil Voltage:12 V
Maximum Current Rating:1 A
Coil Current:30.77 mA
Coil Resistance:390 Ohm
Mounting:Through Hole
Operating Temperature:-65 to 125 °C