M39016/40-008
TE Connectivity / CII Brand
Electromechanical Relay 26.5VDC 390Ohm 2A 4PDT(20.57x10.41x10.41)mm Plain Case Military Relay
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Non-Compliant
Pack Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description
Search Keywords: M3901640008
Supplier:TE Connectivity / CII Brand
Part No:M39016/40-008
Alias/AKA:1617084-6, SR-7608
Unit of Measure:Per Each
RoHS:No
HTS:8536410050
COO:US
ECCN:EAR99
Supplier Standard Pack:
1 -
Relay Construction:N/A
Contact Arrangement:4PDT
AC Coil Voltage:N/A
DC Coil Voltage:26.5 V
Coil Current:67.94 mA
Coil Resistance:390 Ohm
Mounting:Through Hole
Operating Temperature:-65 to 125 °C