M39016/18-034P
TE Connectivity / CII Brand
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Description
Search Keywords: M3901618034P
SPECS
Product AttributeAttribute Value Select Attribute
Supplier:TE Connectivity / CII Brand
Part No:M39016/18-034P
Alias/AKA:JMGACD-12P, 1617146-5
Unit of Measure:Per Each
RoHS:Yes
HTS:8536410050
Supplier Standard Pack:
1 -
Type:Military Relay
Relay Construction:N/A
Contact Arrangement:DPDT
AC Coil Voltage:N/A
DC Coil Voltage:12 V
Maximum Current Rating:1 A
Coil Current:30.76 mA
Coil Resistance:390 Ohm
Mounting:Through Hole
Operating Temperature:-65 to 125 °C