JMACDG-26XP=M39016/15-093P
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
Description +
JMACDG-26XP=M39016/15-093P
Search Keywords: M3901615093P
  • Supplier:
    TE Connectivity / CII Brand
  • Part No:
    M39016/15-093P
  • Alias/AKA:
    JMACDG-26XP, 3-1617351-6
  • HTS:
  • COO:
    IN
  • ECCN:
    EAR99
    1
  • Type:
    Military Relay
  • Relay Construction:
    Non-Latching
  • Contact Arrangement:
    DPDT
  • AC Coil Voltage:
    N/A
  • DC Coil Voltage:
    12 V
  • Maximum Current Rating:
    1 A
  • Coil Current:
    30.77 mA
  • Coil Resistance:
    390 Ohm
  • Mounting:
    Through Hole
  • Operating Temperature:
    -65 to 125 °C