JMSWD-12XP=M39016/16-019P
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Non-Compliant
Pack Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
JMSWD-12XP=M39016/16-019P
Search Keywords: JMSWD12XP
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    TE Connectivity / CII Brand
  • Part No:
    JMSWD-12XP
  • Alias/AKA:
    M39016/16-019P, 1617351
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    No
  • HTS:
  • COO:
    IN
  • ECCN:
    EAR99
    1
  • Type:
    Military Relay
  • Relay Construction:
    Non-Latching
  • Contact Arrangement:
    DPDT
  • AC Coil Voltage:
    N/A
  • DC Coil Voltage:
    12 V
  • Maximum Current Rating:
    1 A
  • Coil Current:
    14.12 mA
  • Coil Resistance:
    850 Ohm
  • Mounting:
    Through Hole
  • Operating Temperature:
    -65 to 125 °C