JMSP-12XM
TE Connectivity / CII Brand
Military/Aerospace High Performance Relays
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Pack Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description
Product Highlights:
- MS TO-5 Relay Series
- Input Voltage = 12 VDC
- Contact Arrangement = 2 Form C, DPDT, 2 C/O
- Contact Current Rating = 1 A
- Non Polarized, Monostable Coil Magnetic System
Search Keywords: JMSP12XM
SPECS
Product AttributeAttribute Value Select Attribute
Supplier:TE Connectivity / CII Brand
Part No:JMSP-12XM
Alias/AKA:3-1617569-7, M39016/11-022M
Unit of Measure:Per Each
RoHS:Yes
HTS:8536410050
COO:IN
ECCN:EAR99
Supplier Standard Pack:
1 -
Type:Military Relay
Relay Construction:Non-Latching
Contact Arrangement:DPDT
AC Coil Voltage:N/A
DC Coil Voltage:12 V
Maximum Current Rating:1 A
Coil Current:14.12 mA
Coil Resistance:850 Ohm
Mounting:Through Hole
Operating Temperature:-65 to 125 °C