JMGACD-12PW
TE Connectivity / CII Brand
Military/Aerospace High Performance Relays
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Pack Packaging
Description
Product Highlights:
- MGAD .100 Grid Relay Series
- Input Voltage = 12 VDC
- Contact Arrangement = 2 Form C, DPDT, 2 C/O
- Contact Current Rating = 1 Amps.
- Non Polarized, Monostable Coil Magnetic System
Search Keywords: JMGACD12PW
SPECS
Product AttributeAttribute Value Select Attribute
Supplier:TE Connectivity / CII Brand
Part No:JMGACD-12PW
Alias/AKA:M39016/18-040P, 1617146-6
Unit of Measure:Per Each
RoHS:Yes
HTS:8536410050
COO:IN
ECCN:EAR99
Supplier Standard Pack:
1 -
Type:Military Relay
Relay Construction:Non-Latching
Contact Arrangement:DPDT
AC Coil Voltage:N/A
DC Coil Voltage:12 V
Maximum Current Rating:1 A
Coil Current:30.77 mA
Coil Resistance:390 Ohm
Mounting:Through Hole
Operating Temperature:-65 to 125 °C