JMACD-12XL
TE Connectivity / CII Brand
Electromechanical Relay 12VDC 390Ohm 1A DPDT (9.4x10.29x7.11)mm THT Military Relay
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Pack Packaging
Description
Product Highlights:
- MAD TO-5 Relay Series
- Input Voltage = 12 VDC
- Contact Arrangement = 2 Form C, DPDT, 2 C/O
- Contact Current Rating = 1 A
- Non Polarized, Monostable Coil Magnetic System
Search Keywords: JMACD12XL
SPECS
Product AttributeAttribute Value Select Attribute
Supplier:TE Connectivity / CII Brand
Part No:JMACD-12XL
Unit of Measure:Per Each
RoHS:Yes
HTS:8536410050
COO:IN
ECCN:EAR99
Supplier Standard Pack:
1 -
Type:Military Relay
Relay Construction:Non-Latching
Contact Arrangement:DPDT
AC Coil Voltage:N/A
DC Coil Voltage:12 V
Maximum Current Rating:1 A
Coil Current:30.77 mA
Coil Resistance:390 Ohm
Mounting:Through Hole
Operating Temperature:-65 to 125 °C