J1MAC-12XL=M39016/7-028L
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Pack Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
J1MAC-12XL=M39016/7-028L
Search Keywords: J1MAC12XL
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    TE Connectivity / CII Brand
  • Part No:
    J1MAC-12XL
  • Alias/AKA:
    4-1617540-9, M39016/7-028L
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    IN
  • ECCN:
    EAR99
    1
  • Type:
    Military Relay
  • Relay Construction:
    Non-Latching
  • Contact Arrangement:
    SPDT
  • AC Coil Voltage:
    N/A
  • DC Coil Voltage:
    12 V
  • Maximum Current Rating:
    1 A
  • Coil Current:
    24 mA
  • Coil Resistance:
    500 Ohm
  • Mounting:
    Through Hole
  • Operating Temperature:
    -65 to 125 °C