Search Keywords: FW1201S07
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    TE Connectivity / CII Brand
  • Part No:
    FW1201S07
  • Alias/AKA:
    1-1617020-2, M5757/10-059
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    No
  • HTS:
  • COO:
    US
  • ECCN:
    EAR99
    1
  • Type:
    N/A
  • Relay Construction:
    Non-Latching
  • Contact Arrangement:
    DPDT
  • AC Coil Voltage:
    N/A
  • DC Coil Voltage:
    12 V
  • Maximum Current Rating:
    2 A
  • Coil Current:
    61.86 mA
  • Coil Resistance:
    194 Ohm