- TE1000B5R6J
TE1000B5R6J
TE Connectivity / CGS Brand
Res Wirewound 5.6 Ohm 5% 1000W ±440ppm/°C RDL Lug Bolt-On/Bracket Mount
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Box Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description
Search Keywords: TE1000B5R6J
SPECS
Product AttributeAttribute Value Select Attribute
Supplier:TE Connectivity / CGS Brand
Part No:TE1000B5R6J
Alias/AKA:1-1879453-0
Unit of Measure:Per Each
RoHS:Yes
HTS:8533290000
COO:TH
ECCN:EAR99
Supplier Standard Pack:
1 -
Technology:Wirewound
Case Style:N/A
Mounting:Bolt-On/Bracket Mount
Power Rating:1000 W
Termination Style:Radial Lug
Resistance Value:5.6 Ohm
Tolerance:5 %
Temperature Coefficient:±440 ppm/°C