Search Keywords: TE1000B3R9J
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    TE Connectivity / CGS Brand
  • Part No:
    TE1000B3R9J
  • Alias/AKA:
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    TH
  • ECCN:
    EAR99
    1
  • Technology:
    Wirewound
  • Case Style:
    N/A
  • Mounting:
    Bolt-On/Bracket Mount
  • Power Rating:
    1000 W
  • Termination Style:
    Radial Lug
  • Resistance Value:
    3.9 Ohm
  • Tolerance:
    5 %
  • Temperature Coefficient:
    ±440 ppm/°C