Search Keywords: SSB7TM060101NNNN
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    TE Connectivity / Buchanan Brand
  • Part No:
    SSB7TM060101NNNN
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • ECCN:
    EAR99
    1
  • Type:
    Barrier Strip
  • Mounting:
    Through Hole
  • Gender:
    N/A
  • Termination Method:
    Solder
  • Pitch:
    11.1 mm
  • Number of Circuits:
    6
  • Maximum Voltage Rating:
    600 V
  • Maximum Current Rating:
    20/Contact A
  • Wire Size:
    12-22 AWG
  • Operating Temperature:
    -60 to 105 °C