- NC6-P107-10
NC6-P107-10
TE Connectivity / Buchanan Brand
Conn Barrier Strip 10 POS 9.53mm Solder ST Thru-Hole 20A/Contact Package
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Pack Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description
Product Highlights:
- Barrier Strip
- Barrier Style = Single Row, Dual Barrier
- Block Style = Flat
- 9.53 mm Centerline
- Vertical Mount Angle
Search Keywords: NC6P10710
SPECS
Product AttributeAttribute Value Select Attribute
Supplier:TE Connectivity / Buchanan Brand
Part No:NC6-P107-10
Alias/AKA:1-1437664-4
Unit of Measure:Per Each
RoHS:Yes
HTS:8536694040
COO:TW
ECCN:EAR99
Supplier Standard Pack:
125 -
Type:Barrier Strip
Mounting:Through Hole
Gender:N/A
Termination Method:Solder
Pitch:9.53 mm
Number of Circuits:10
Maximum Voltage Rating:N/A
Maximum Current Rating:20/Contact A
Wire Size:12-22 AWG
Operating Temperature:-40 to 105 °C