- B73N3H10T
B73N3H10T
TE Connectivity / Buchanan Brand
Conn Shrouded Header HDR 10 POS 3.5mm Solder RA Thru-Hole
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Discontinued & Replaced
BOX Packaging
Description
Search Keywords: B73N3H10T
SPECS
Product AttributeAttribute Value Select Attribute
Supplier:TE Connectivity / Buchanan Brand
Part No:B73N3H10T
Unit of Measure:Per Each
RoHS:Yes
HTS:8536694040
COO:US
ECCN:EAR99
Supplier Standard Pack:
100 -
Type:Shrouded Header
Body Orientation:Right Angle
Gender:HDR
Mounting:Through Hole
Pitch:3.5 mm
Number of Contacts:10
Maximum Voltage Rating:300 VAC
Maximum Current Rating:11/Contact A
Termination Method:Solder
Operating Temperature:N/A
Product Guides
This product is discontinued, but still in stock.
Price Match Guarantee
We’ll meet or beat any authorized competitor’s published price for this part.
In Stock:
3
Can Ship immediately
Buy all 3 in-stock or the regular minimum order quantity of 100