- 6WWV-16-008
6WWV-16-008
TE Connectivity / Buchanan Brand
Conn Barrier Strip 16 POS 9.52mm Solder ST Thru-Hole 25A Package
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Pack Packaging
Description
Search Keywords: 6WWV16008
SPECS
Product AttributeAttribute Value Select Attribute
Supplier:TE Connectivity / Buchanan Brand
Part No:6WWV-16-008
Alias/AKA:2-796608-4
Unit of Measure:Per Each
RoHS:Yes
HTS:8536694040
COO:TW
ECCN:EAR99
Supplier Standard Pack:
40 -
Type:Barrier Strip
Mounting:Through Hole
Gender:N/A
Termination Method:Solder
Pitch:9.52 mm
Number of Circuits:16
Maximum Voltage Rating:300 V
Maximum Current Rating:25 A