- T4162AB9L25-005
T4162AB9L25-005
TE Connectivity / AMP Brand
RPC-M12L-5MR-5.0-5FS-SH PUR 14AWG GY
Description
Search Keywords: T4162AB9L25005
Supplier:TE Connectivity / AMP Brand
Part No:T4162AB9L25-005
Unit of Measure:Per Each
RoHS:Yes
HTS:8544422000
COO:CN
ECCN:EAR99
Supplier Standard Pack:
2 -
Conductor Material:Copper Alloy
Conductor Diameter Range:2 mm
Housing Material:Nylon
Connector Color (End A):Gray
Wire Size:14 AWG, 2.5 mm²
Cable Assembly Length:5 m
Thread Size:M12
Shielded:Yes
Wire Color (Base):Brown, White, Blue, Black, Gray
Packaging Method:Bag
Field Serviceable:No
Operating Voltage:63 VAC, 63 VDC
Industrial Protocols:PROFINET
Jacket Material:PUR
IP Rating:IP67
Outside Cable Diameter:10.4 mm
Cable Assembly Type:M12
Connector Color (End B):Gray
Connector Type (End B):M12 Socket
Number of Positions:5
Operating Temperature Range:-25 – 85 °C
Connector Type (End A):M12 Plug
Cable Color:Gray
Number of Strands:124
Contact Current Rating (Max):16 A