- T41612B9L25-003
T41612B9L25-003
TE Connectivity / AMP Brand
RPC-M12L-5MR-1.5-SH PUR 14AWG GY
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Bag Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description
Search Keywords: T41612B9L25003
SPECS
Product AttributeAttribute Value Select Attribute
Supplier:TE Connectivity / AMP Brand
Part No:T41612B9L25-003
Unit of Measure:Per Each
RoHS:Yes
COO:CN
Supplier Standard Pack:
5 -
Number of Positions:5
Shielded:Yes
Number of Strands:124
Conductor Diameter Range:2 mm
Wire Color (Base):Brown, White, Blue, Black, Gray
Cable Assembly Length:1.5 m
Operating Voltage:63 VAC, 63 VDC
M8/M12 Application Type:Power
Wire Size:14 AWG, 2.5 mm²
Packaging Method:Bag
Thread Size:M12
Connector Color (End A):Gray
Jacket Material:PUR
Outside Cable Diameter:10.4 mm
Housing Material:Nylon
Connector Type (End A):M12 Plug
Field Serviceable:No
Industrial Protocols:PROFINET
Cable Assembly Type:M12 Pigtail
Contact Current Rating (Max):16 A
Operating Temperature Range:-25 – 85 °C