- T4151499L14-006
T4151499L14-006
TE Connectivity / AMP Brand
RPC-M12L-4FR-7.0-PVC 14AWG BK
Description
RPC-M12L-4FR-7.0-PVC 14AWG BK
Search Keywords: T4151499L14006
Supplier:TE Connectivity / AMP Brand
Part No:T4151499L14-006
Supplier Standard Pack:
2 -
Industrial Protocols:PROFINET
Connector Type (End A):M12 Socket
Number of Positions:4
Operating Temperature Range:-25 – 85 °C
Wire Size:14 AWG, 2.5 mm²
Housing Material:Nylon
Contact Current Rating (Max):16 A
Cable Color:Black
Field Serviceable:No
Number of Strands:124
Conductor Diameter Range:2 mm
Cable Assembly Length:7 m
Jacket Material:PVC
M8/M12 Application Type:Power
Outside Cable Diameter:9.4 mm
Conductor Material:Copper Alloy
Wire Color (Base):Brown, White, Blue, Black
IP Rating:IP67
Connector Color (End A):Black
Operating Voltage:63 VAC, 63 VDC