- T4151399L14-005
T4151399L14-005
TE Connectivity / AMP Brand
RPC-M12L-4FS-5.0-PVC 14AWG BK
Description
RPC-M12L-4FS-5.0-PVC 14AWG BK
Search Keywords: T4151399L14005
Supplier:TE Connectivity / AMP Brand
Part No:T4151399L14-005
Unit of Measure:Per Each
RoHS:Yes
HTS:8544422000
COO:CN
ECCN:EAR99
Supplier Standard Pack:
2 -
Thread Size:M12
Cable Assembly Length:5 m
Conductor Material:Copper Alloy
Jacket Material:PVC
Outside Cable Diameter:9.4 mm
IP Rating:IP67
Operating Temperature Range:-25 – 85 °C
Housing Material:Nylon
Connector Color (End A):Black
Wire Color (Base):Brown, White, Blue, Black
Field Serviceable:No
Cable Color:Black
Packaging Method:Bag
Connector Type (End A):M12 Socket
Contact Current Rating (Max):16 A
Operating Voltage:63 VAC, 63 VDC
Industrial Protocols:PROFINET
Conductor Diameter Range:2 mm
Number of Positions:4
Number of Strands:124
M8/M12 Application Type:Power
Wire Size:14 AWG, 2.5 mm²