- T4151199L14-005
T4151199L14-005
TE Connectivity / AMP Brand
RPC-M12L-4MS-5.0-PVC 14AWG BK
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Bag Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description
RPC-M12L-4MS-5.0-PVC 14AWG BK
Search Keywords: T4151199L14005
SPECS
Product AttributeAttribute Value Select Attribute
Supplier:TE Connectivity / AMP Brand
Part No:T4151199L14-005
Unit of Measure:Per Each
RoHS:Yes
HTS:8544422000
COO:CN
ECCN:EAR99
Supplier Standard Pack:
2 -
Outside Cable Diameter:9.4 mm
Wire Color (Base):Brown, White, Blue, Black
Cable Assembly Length:5 m
Conductor Material:Copper Alloy
Thread Size:M12
Number of Strands:124
Connector Color (End A):Black
Cable Assembly Type:M12 Pigtail
Housing Material:Nylon
Field Serviceable:No
Connector Type (End A):M12 Plug
Number of Positions:4
Industrial Protocols:PROFINET
Conductor Diameter Range:2 mm
Packaging Method:Bag
Contact Current Rating (Max):16 A
M8/M12 Application Type:Power
Operating Temperature Range:-25 – 85 °C
Cable Color:Black
Jacket Material:PVC
Operating Voltage:63 VAC, 63 VDC
IP Rating:IP67
Wire Size:14 AWG, 2.5 mm²