- T4062223004-006
T4062223004-006
TE Connectivity / AMP Brand
RPC-M8-4MR-7.0SH-M8-4FS-PUR
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Bag Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description
RPC-M8-4MR-7.0SH-M8-4FS-PUR
Search Keywords: T4062223004006
SPECS
Product AttributeAttribute Value Select Attribute
Supplier:TE Connectivity / AMP Brand
Part No:T4062223004-006
Unit of Measure:Per Each
RoHS:Yes
COO:CN
Supplier Standard Pack:
2 -
M8/M12 Application Type:Sensor/Actuator
Field Serviceable:Yes
Conductor Material:Copper Alloy
Wire Size:24 AWG, .25 mm²
Operating Voltage:30 VAC, 30 VDC
Thread Size:M8 x M8
Connector Color (End A):Black
Connector Type (End A):M8 Plug
Outside Cable Diameter:5 mm
Jacket Material:PUR
Cable Color:Gray
Connector Color (End B):Black
Shielded:Yes
Cable Assembly Length:7 m
Housing Material:GF Nylon
Connector Type (End B):M8 Socket
Number of Positions:4
Wire Color (Base):Brown, White, Blue, Black
Contact Current Rating (Max):3 A