- T4062123004-006
T4062123004-006
TE Connectivity / AMP Brand
RPC-M8-4MS-7.0SH-M8-4FS-PUR
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Bag Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description
RPC-M8-4MS-7.0SH-M8-4FS-PUR
Search Keywords: T4062123004006
SPECS
Product AttributeAttribute Value Select Attribute
Supplier:TE Connectivity / AMP Brand
Part No:T4062123004-006
Unit of Measure:Per Each
RoHS:Yes
COO:CN
Supplier Standard Pack:
2 -
Field Serviceable:Yes
Conductor Material:Copper Alloy
M8/M12 Application Type:Sensor/Actuator
Wire Size:24 AWG, .25 mm²
Operating Voltage:30 VAC, 30 VDC
Cable Assembly Length:7 m
Shielded:Yes
Number of Positions:4
Connector Type (End A):M8 Plug
Connector Color (End B):Black
Cable Color:Gray
Cable Assembly Type:M8
Contact Current Rating (Max):3 A
Jacket Material:PUR
Housing Material:GF Nylon
Wire Color (Base):Brown, White, Blue, Black
Connector Type (End B):M8 Socket
Outside Cable Diameter:5 mm