- T4052416003-007
T4052416003-007
TE Connectivity / AMP Brand
RPC-M8-3FR-10.0-M12-3MR-PVC
Description
RPC-M8-3FR-10.0-M12-3MR-PVC
Search Keywords: T4052416003007
Supplier:TE Connectivity / AMP Brand
Part No:T4052416003-007
Supplier Standard Pack:
1 -
Field Serviceable:Yes
Packaging Method:Box
Conductor Material:Copper Alloy
M8/M12 Application Type:Sensor/Actuator
Wire Size:24 AWG, .25 mm²
Operating Voltage:60 VAC, 60 VDC
Operating Temperature Range:-25 – 85 °C, -13 – 185 °F
Cable Color:Black
Wire Color (Base):Brown, Blue, Black
Shielded:No
Connector Type (End B):M12 Plug
Contact Current Rating (Max):3 A
Connector Color (End B):Black
Jacket Material:PVC
Housing Material:GF Nylon
Connector Color (End A):Black
Cable Assembly Type:M8 to M12
Thread Size:M8 x M12
Cable Assembly Length:10 m
Outside Cable Diameter:4.5 mm