- T4052326003-006
T4052326003-006
TE Connectivity / AMP Brand
RPC-M8-3FS-7.0-M12-3MR-PUR
Description
RPC-M8-3FS-7.0-M12-3MR-PUR
Search Keywords: T4052326003006
Supplier:TE Connectivity / AMP Brand
Part No:T4052326003-006
Supplier Standard Pack:
2 -
Packaging Method:Box
Conductor Material:Copper Alloy
Operating Temperature Range:-25 – 85 °C, -13 – 185 °F
Wire Size:24 AWG, .25 mm²
Operating Voltage:60 VAC, 60 VDC
Connector Color (End B):Black
Cable Color:Gray
Connector Type (End B):M12 Plug
Number of Positions:3
Cable Assembly Length:7 m
Housing Material:GF Nylon
Cable Assembly Type:M8 to M12
Jacket Material:PUR
Thread Size:M8 x M12
Contact Current Rating (Max):3 A
Connector Color (End A):Black
Wire Color (Base):Brown, Blue, Black
Connector Type (End A):M8 Socket
Shielded:No
Outside Cable Diameter:4.5 mm