- T4052113004-002
T4052113004-002
TE Connectivity / AMP Brand
RPC-M8-4MS-1.0-M8-4FS-PVC
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Bag Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description
RPC-M8-4MS-1.0-M8-4FS-PVC
Search Keywords: T4052113004002
SPECS
Product AttributeAttribute Value Select Attribute
Supplier:TE Connectivity / AMP Brand
Part No:T4052113004-002
Unit of Measure:Per Each
RoHS:Yes
COO:CN
Supplier Standard Pack:
10 -
M8/M12 Application Type:Sensor/Actuator
Conductor Material:Copper Alloy
Field Serviceable:Yes
Operating Voltage:30 VAC, 30 VDC
Wire Size:24 AWG, .25 mm²
Jacket Material:PVC
Wire Color (Base):Brown, White, Blue, Black
Housing Material:GF Nylon
Shielded:No
Connector Type (End B):M8 Socket
Cable Assembly Type:M8
Thread Size:M8 x M8
Contact Current Rating (Max):3 A
Connector Color (End A):Black
Connector Color (End B):Black
Number of Positions:4
Cable Assembly Length:1 m
Outside Cable Diameter:4.5 mm