- T2050182201-007
T2050182201-007
TE Connectivity / AMP Brand
HEE-018-F
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Box Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description
HEE-018-F
Search Keywords: T2050182201007
SPECS
Product AttributeAttribute Value Select Attribute
Supplier:TE Connectivity / AMP Brand
Part No:T2050182201-007
Unit of Measure:Per Each
RoHS:Yes
HTS:8538908180
COO:CN
ECCN:EAR99
Supplier Standard Pack:
5 -
Number of Positions:18
Termination Method to Wire & Cable:Crimp Terminal
Packaging Quantity:5
Power Circuit Voltage:500 V
Circuit Application:Power & Signal
Connector & Contact Terminates To:Wire & Cable
Contact Type:Socket
Packaging Method:Box
Contact Current Rating (Max):16 A
Wire Size:26 – 12 AWG, .14 – 4 mm²