- L032/0366R12AUF
L032/0366R12AUF
TE Connectivity / AMP Brand
Crimpband Splices
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Reel Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description
Crimpband Splices
Product Highlights:
- Crimpband Type = MTM (Magnetic Wire)
- 7 Serrations
- Wire Range = 0.20 - 0.50 [24 -20] mm² [AWG]
- Wire Range Diameter (Solid) = .51 - .84 mm
- CMA Range = 400 - 1100 CMA
Search Keywords: L0320366R12AUF
SPECS
Product AttributeAttribute Value Select Attribute
Supplier:TE Connectivity / AMP Brand
Part No:L032/0366R12AUF
Alias/AKA:1601538-1
Unit of Measure:Per Each
RoHS:Yes
HTS:8536904000
COO:US
ECCN:EAR99
Reel Pack:
Wire Diameter Range:.51 – .84 mm
Termination Method:Crimp
Material Thickness:.3 mm
Insulated Wire Support:No
Wire/Cable Type:Magnet Wire
Insulated:No
Government Qualified:No
Serrated:Yes
Contact Plating Material:Unplated
Heavy Duty:No
Overall Length:3.91 mm
Material Width:3.91 mm
Number of Serrations:7
Comment:Part has Ultra-Fine serrations which are recommended for applications using wire size 28 AWG [0.32 mm] or smaller.
Splice Type:Thru Splice
Terminal & Splice Style:Splice
Barrel Type:Open Barrel
Sealable:No
Barrel Style:Standard
Wire Insulation Support:Without
Packaging Method:Strip
Splice Capacity:3
Splice Material:Copper Alloy
Product Type:Splice
Plating Material:Unplated
Strip Orientation:End Feed
Terminal & Splice Type:Splice
Operating Voltage:250 V
Packaging Quantity:64000
Wire Size:24 – 20 AWG