- PRFDB1-16F-BG000
PRFDB1-16F-BG000
TE Connectivity / Alcoswitch Brand
Switch Rocker ON OFF DPST Quick Connect Curved Rocker 16A 250VAC >100000Cycles Tray
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Description
Search Keywords: PRFDB116FBG000
SPECS
Product AttributeAttribute Value Select Attribute
Supplier:TE Connectivity / Alcoswitch Brand
Part No:PRFDB1-16F-BG000
Unit of Measure:Per Each
RoHS:Yes
HTS:8536507000
COO:CN
ECCN:EAR99
Supplier Standard Pack:
1 -
Mounting:Panel Mount
Pole Throw Configuration:DPST
Switch Configuration:On Off
Contact Rating @ Voltage:16@125VAC A