- PRASA1-16L-BB0CW
PRASA1-16L-BB0CW
TE Connectivity / Alcoswitch Brand
Switch Rocker ON OFF SPST Solder Lug Curved Rocker 16A 250VAC 372.85VA >100000Cycles Tray
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Tray Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description
Product Highlights:
- Contact Rating = 16A
- Single Pole - Single Throw Configuration (Pole-Throw)
- Silver Contact Plating
- PR Series
- Operating Function = On Off
Search Keywords: PRASA116LBB0CW
SPECS
Product AttributeAttribute Value Select Attribute
Supplier:TE Connectivity / Alcoswitch Brand
Part No:PRASA1-16L-BB0CW
Alias/AKA:1-1571076-4
Unit of Measure:Per Each
RoHS:Yes
HTS:8536509065
COO:TW
ECCN:EAR99
Supplier Standard Pack:
100 -
Mounting:Panel Mount
Pole Throw Configuration:1P1T (SPST)
Switch Configuration:OFF None ON
Contact Rating @ Voltage:372.85 A
Actuator Style:Curved Rocker
Actuator Color:Black
Bezel Color:Black
Illumination:N/R
Terminal Type:Solder
Body Orientation:Straight
Product Guides
Price Match Guarantee
We’ll meet or beat any authorized competitor’s published price for this part.
In Stock:
93
Ships today, if you order in
Buy all 93 in-stock or the regular minimum order quantity of 100