Search Keywords: MSS4200RG04
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    TE Connectivity / Alcoswitch Brand
  • Part No:
    MSS4200RG04
  • Alias/AKA:
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    US
  • ECCN:
    EAR99
    350
  • Mounting:
    Bracket Mount/PCB Through Hole
  • Body Orientation:
    Right Angle
  • Actuator Style:
    Side Slide
  • Pole Throw Configuration:
    4PDT
  • Switch Configuration:
    N/A
  • Contact Rating @ Voltage:
    0.4@20VAC 20VDC A
  • Contact Plating:
    Gold/Nickel
  • Operating Temperature:
    -20 to 85 °C
  • Termination Style:
    PC Pins
  • Dimension:
    14.4 x 16.4 x 10 mm