MSS4200G04
MSS4200G04
TE Connectivity / Alcoswitch Brand
In Stock: 289
Minimum Order: 10
VIEW PRODUCT
Image is representational - see mfr. specs
Switch Slide 4PDT Extended Top Slide 20VAC 20VDC 0.4VA PC Pins Thru-Hole
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Pack Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Product Highlights:
  • Number of Positions = 2
  • Four Pole - Double Throw Configuration (Pole-Throw)
  • Actuator Style = Extended, Top
  • Actuator Color = Black
  • MSS Series
Search Keywords: MSS4200G
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
  • Part No:
    MSS4200G
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    CN
  • ECCN:
    EAR99
    300
  • Mounting:
    PCB Through Hole
  • Body Orientation:
    Straight
  • Actuator Style:
    Extended Top Slide
  • Pole Throw Configuration:
    4PDT
  • Switch Configuration:
    N/A
  • Contact Rating @ Voltage:
    0.4@20VAC 20VDC A
  • Contact Plating:
    Gold/Nickel
  • Operating Temperature:
    -20 to 85 °C
  • Termination Style:
    PC Pins
  • Dimension:
    15 x 9.4 x 18 mm
Tools/3D Models +
Product Guides +
Price Match Guarantee
We’ll meet or beat any authorized competitor’s published price for this part.
In Stock: 5
Can Ship immediately Buy all 5 in-stock or the regular minimum order quantity of 10