MSS2200G04
MSS2200G04
TE Connectivity / Alcoswitch Brand
In Stock: 537
Minimum Order: 25
VIEW PRODUCT
Image is representational - see mfr. specs
Slide Switches
+ see all
Datasheet Accessories
RoHS Compliant
Discontinued
Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Slide Switches
Product Highlights:
  • 2 Positions
  • Double Pole - Double Throw Configuration (Pole-Throw)
  • Actuator Style = Top
  • Actuator Color = Black
  • MSS Series
Search Keywords: MSS2200G
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
  • Part No:
    MSS2200G
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • ECCN:
    EAR99
    600
  • Mounting:
    Bracket Mount/PCB Through Hole
  • Body Orientation:
    Straight
  • Actuator Style:
    Top Slide
  • Pole Throw Configuration:
    DPDT
  • Switch Configuration:
    N/A
  • Contact Rating @ Voltage:
    0.4@20VAC 20VDC A
  • Contact Plating:
    Gold/Nickel
  • Operating Temperature:
    -20 to 85 °C
  • Termination Style:
    PC Pins
  • Dimension:
    14 x 5.8 x 12.3 mm