- AV2511M724Q04
AV2511M724Q04
TE Connectivity / Alcoswitch Brand
AV25 SPL 3A MOVING RING POWER BLUE 24V
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Box Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description
Search Keywords: AV2511M724Q04
SPECS
Product AttributeAttribute Value Select Attribute
Supplier:TE Connectivity / Alcoswitch Brand
Part No:AV2511M724Q04
Alias/AKA:1-2317658-0
Unit of Measure:Per Each
RoHS:Yes
HTS:8536509031
COO:TW
ECCN:EAR99
Supplier Standard Pack:
100 -
Tactile:No
Switch Type:Pushbutton
Mounting Type:Panel
Illuminated:Yes
Termination Type:Wire Lugs
Process Sealed:Yes
Operating Function:On Off
Actuator Style:Round
Case Material:PBT
Switch Contact Plating Material:Silver
Contact Base Material:Copper
ESD Grounding Terminal:Without
Snap Action:Without
Voltage Rating:250 VAC