- AV2210EA24T5Q04
AV2210EA24T5Q04
TE Connectivity / Alcoswitch Brand
AV22 SPM 3A MOVING RING R&G 24V FL
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Box Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description
Search Keywords: AV2210EA24T5Q04
SPECS
Product AttributeAttribute Value Select Attribute
Supplier:TE Connectivity / Alcoswitch Brand
Part No:AV2210EA24T5Q04
Alias/AKA:3-2317570-1
Unit of Measure:Per Each
RoHS:Yes
HTS:8536509031
COO:TW
ECCN:EAR99
Supplier Standard Pack:
100 -
Bushing Style:Threaded
Mounting Angle:Vertical
Tactile:No
Support Bracket:Without
Configuration (Pole-Throw):Single Pole - Single Throw
Contact Base Material:Copper
Product Type:Switch
Process Sealed:Yes
Mounting Type:Panel
Snap Action:Without
Number of Actuators:Single
Actuator Profile:Flush
Contact Plating:Silver
Operating Function:Momentary
Detent Style:Audible
Actuator Style:Round
Illuminated:Yes
Switch Contact Plating Material:Silver
ESD Grounding Terminal:Without
Case Material:PBT
Voltage Rating:250 VAC