- AV1920PG24Q04
AV1920PG24Q04
TE Connectivity / Alcoswitch Brand
AV19 DPM 3A POWER LOGO R&Y 24V
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Box Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description
AV19 DPM 3A POWER LOGO R&Y 24V
Search Keywords: AV1920PG24Q04
SPECS
Product AttributeAttribute Value Select Attribute
Supplier:TE Connectivity / Alcoswitch Brand
Part No:AV1920PG24Q04
Alias/AKA:1-2316366-8
Unit of Measure:Per Each
RoHS:Yes
HTS:8536509031
COO:TW
ECCN:EAR99
Supplier Standard Pack:
100 -
Product Type:Switch
Operating Function:Momentary
Case Material:PBT
Tactile:No
Contact Base Material:Copper
Number of Actuators:Single
Termination Type:Wire Lugs
Actuator Profile:Flush
Switch Type:Pushbutton
Configuration (Pole-Throw):Double Pole - Single Throw
ESD Grounding Terminal:Without
Switch Contact Plating Material:Silver
Dust Proof:Yes
Detent Style:Audible
Bushing Style:Threaded
Mounting Type:Panel
Mounting Angle:Vertical
Voltage Rating:250 VAC