- AV1920EG12T5Q04
AV1920EG12T5Q04
TE Connectivity / Alcoswitch Brand
AV19 DPM 3A MOVING RING R&Y 12V FL
Description
Search Keywords: AV1920EG12T5Q04
Part No:AV1920EG12T5Q04
Alias/AKA:4-2316531-6
100 -
Mounting Angle:Vertical
Bushing Style:Threaded
Snap Action:Without
Dust Proof:Yes
Process Sealed:Yes
Contact Base Material:Copper
Illuminated:Yes
Contact Plating:Silver
Product Type:Switch
Case Material:PBT
Operating Function:Momentary
Actuator Style:Round
Configuration (Pole-Throw):Double Pole - Single Throw
Support Bracket:Without
Actuator Profile:Flush
Voltage Rating:250 VAC