- AV1920DA12T5Q04
AV1920DA12T5Q04
TE Connectivity / Alcoswitch Brand
AV19 DPM 3A SPOT LOGO R&G 12V FL
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Box Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description
Search Keywords: AV1920DA12T5Q04
SPECS
Product AttributeAttribute Value Select Attribute
Supplier:TE Connectivity / Alcoswitch Brand
Part No:AV1920DA12T5Q04
Alias/AKA:4-2316542-2
Unit of Measure:Per Each
RoHS:Yes
HTS:8536509031
COO:TW
ECCN:EAR99
Supplier Standard Pack:
100 -
Process Sealed:Yes
Contact Base Material:Copper
Mounting Type:Panel
Illuminated:Yes
Mounting Angle:Vertical
Actuator Profile:Flush
Switch Contact Plating Material:Silver
Number of Actuators:Single
Switch Type:Pushbutton
Configuration (Pole-Throw):Double Pole - Single Throw
ESD Grounding Terminal:Without
Case Material:PBT
Dust Proof:Yes
Bushing Style:Threaded
Detent Style:Audible
Operating Function:Momentary
Product Type:Switch
Support Bracket:Without
Actuator Style:Round
Snap Action:Without
Voltage Rating:250 VAC