- AV1911PG24Q04
AV1911PG24Q04
TE Connectivity / Alcoswitch Brand
AV19 SPL 3A POWER LOGO R&Y 24V
Description
AV19 SPL 3A POWER LOGO R&Y 24V
Search Keywords: AV1911PG24Q04
Part No:AV1911PG24Q04
Alias/AKA:1-2316366-2
100 -
Contact Base Material:Copper
Case Material:PBT
Support Bracket:Without
Tactile:No
Actuator Profile:Flush
Switch Contact Plating Material:Silver
Contact Plating:Silver
Switch Type:Pushbutton
Operating Function:On Off
Illuminated:Yes
Mounting Type:Panel
Number of Actuators:Single
Process Sealed:Yes
Product Type:Switch
ESD Grounding Terminal:Without
Actuator Style:Round
Termination Type:Wire Lugs
Voltage Rating:250 VAC