- AV1911PG12T5Q04
AV1911PG12T5Q04
TE Connectivity / Alcoswitch Brand
AV19 SPL 3A POWER LOGO R&Y 12V FL
Description
Search Keywords: AV1911PG12T5Q04
Part No:AV1911PG12T5Q04
Alias/AKA:4-2316366-0
100 -
Actuator Profile:Flush
Switch Contact Plating Material:Silver
Actuator Style:Round
Number of Actuators:Single
Product Type:Switch
Snap Action:Without
Illuminated:Yes
Configuration (Pole-Throw):Single Pole - Single Throw
Switch Type:Pushbutton
Bushing Style:Threaded
Mounting Angle:Vertical
Support Bracket:Without
Contact Plating:Silver
Tactile:No
Case Material:PBT
Process Sealed:Yes
Mounting Type:Panel
Dust Proof:Yes
Voltage Rating:250 VAC