- AV1910PG24Q04
AV1910PG24Q04
TE Connectivity / Alcoswitch Brand
AV19 SPM 3A POWER LOGO R&Y 24V
Description
AV19 SPM 3A POWER LOGO R&Y 24V
Search Keywords: AV1910PG24Q04
Part No:AV1910PG24Q04
Alias/AKA:2316366-6
100 -
Tactile:No
ESD Grounding Terminal:Without
Mounting Angle:Vertical
Number of Actuators:Single
Switch Type:Pushbutton
Actuator Profile:Flush
Dust Proof:Yes
Product Type:Switch
Detent Style:Audible
Switch Contact Plating Material:Silver
Illuminated:Yes
Termination Type:Wire Lugs
Bushing Style:Threaded
Snap Action:Without
Support Bracket:Without
Contact Base Material:Copper
Case Material:PBT
Contact Plating:Silver
Voltage Rating:250 VAC