- AV1910EB24T5Q04
AV1910EB24T5Q04
TE Connectivity / Alcoswitch Brand
AV19 SPM 3A MOVING RING R&B 24V FL
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Box Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description
Search Keywords: AV1910EB24T5Q04
SPECS
Product AttributeAttribute Value Select Attribute
Supplier:TE Connectivity / Alcoswitch Brand
Part No:AV1910EB24T5Q04
Alias/AKA:3-2316531-3
Unit of Measure:Per Each
RoHS:Yes
HTS:8536509031
COO:TW
ECCN:EAR99
Supplier Standard Pack:
100 -
Product Type:Switch
Actuator Style:Round
Switch Type:Pushbutton
Snap Action:Without
Mounting Angle:Vertical
ESD Grounding Terminal:Without
Contact Base Material:Copper
Configuration (Pole-Throw):Single Pole - Single Throw
Process Sealed:Yes
Dust Proof:Yes
Support Bracket:Without
Mounting Type:Panel
Bushing Style:Threaded
Operating Function:Momentary
Switch Contact Plating Material:Silver
Contact Plating:Silver
Voltage Rating:250 VAC