Search Keywords: 1SNK531020R0000
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    TE Connectivity / ABB Entrelec
  • Part No:
    1SNK531020R0000
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    FR
  • ECCN:
    EAR99
    5
  • Impulse Withstanding Voltage Rating (IEC):
    12000 V
  • Modular Terminal Block Product Type:
    Screw Clamp Terminal Block
  • Gauge Type:
    B14
  • Voltage Rating (CSA):
    1000 V
  • Voltage Rating (IEC):
    1000 V
  • Current Rating (UL):
    310 A
  • Number of Circuits:
    1
  • Number of Levels:
    1
  • Short-Time Withstanding Current Rating @ 1s:
    18000 A
  • Product Height:
    119.4 mm
  • Number of Poles:
  • Current Rating (IEC):
    309 A
  • Housing Material:
    Polyamide
  • Current Rating (CSA):
    310 A
  • Number of Positions:
    2
  • UL Flammability Rating:
    UL 94V-0
  • Operating Voltage Rating (UL & CSA) (Max) - Main Circuit:
    1000 V
  • Block Function:
    Feed-Through
  • Product Depth:
    107 mm
  • Connector Mounting Type:
    DIN Rail
  • Primary Product Color:
    Blue
  • Main Circuit Capacity - 1 Flexible Conductor per Screw Clamp:
    50 – 150 mm²
  • Power Loss:
    9.9 W
  • Product Spacing:
    1.22 in, 31 mm
  • Operating Temperature Range:
    -55 – 110 °C, -67 – 230 °F
  • Product Weight:
    318 g, 12.52 oz
  • Tightening Torque:
    177 in-lbs, 20 Nm
  • Tool Size:
    .315 in, 8 mm
  • Wire Stripping Length:
    1.575 in, 40 mm
  • DIN Rail Mounting Type:
    TH35-15 , TH35-7.5
  • Installation Temperature Range:
    -5 – 40 °C, 23 – 104 °F
  • Wire Size:
    350 kcmil
  • Dielectric Withstanding Voltage (Max):
    3820 V