MLZ1608E4R7M
TDK Corporation
Inductor Power Shielded Multi-Layer 4.7uH 20% 2MHz Ferrite 350mA 500mOhm DCR 0603
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Reel Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: MLZ1608E4R7M
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    TDK Corporation
  • Part No:
    MLZ1608E4R7M
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • ECCN:
    EAR99
    4000
  • Inductance:
    4.7 uH
  • Type:
    Power
  • Impedance:
    N/A
  • Tolerance:
    20 %
  • Technology:
    Multi-Layer
  • Maximum DC Current:
    350 mA
  • Maximum DC Resistance:
    500(Typ) mOhm
  • Operating Temperature:
    -55 to 125 °C
  • Packaging:
    N/A
  • Protection Style:
    Shielded
Tools/3D Models +
Product Guides +
Price Match Guarantee
We’ll meet or beat any authorized competitor’s published price for this part.
In Stock: 914
Ships today, if you order in Buy all 914 in-stock or the regular minimum order quantity of 4000