MLP2520S2R2ST0S1
MLP2520S2R2ST0S1
TDK Corporation
In Stock: 0
Minimum Order: 3,000
VIEW PRODUCT
Image is representational - see mfr. specs
MLP2520S2R2ST
TDK Corporation
Inductor Power Shielded Multi-Layer 2.2uH 20% 2MHz Ferrite 1.2A 143mOhm DCR 1008 T/R
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Discontinued & Replaced
Reel Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: MLP2520S2R2ST
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
  • Part No:
    MLP2520S2R2ST
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • ECCN:
    EAR99
    3000
  • Inductance:
    2.2 uH
  • Type:
    Power
  • Impedance:
    N/A
  • Tolerance:
    20 %
  • Technology:
    Multi-Layer
  • Maximum DC Current:
    1.2 A
  • Maximum DC Resistance:
    143 mOhm
  • Operating Temperature:
    -40 to 125 °C
  • Packaging:
    Tape and Reel
  • Protection Style:
    Shielded
Tools/3D Models +
Product Guides +
  • This product is discontinued, but still in stock.
Price Match Guarantee
We’ll meet or beat any authorized competitor’s published price for this part.
In Stock: 114
Ships today, if you order in Buy all 114 in-stock or the regular minimum order quantity of 229